fbpx

בלוג

by admin admin אין תגובות

10 הדברות לשיחת העלאת שכר

שכירים?

אוהבים את מה שאתם עושים, אבל לא מרוצים מהשכר שאתם מרוויחים?

חושבים שמגיע לכם יותר, אבל חוששים מהשיחה עם המנהל?

לא יודעים מאיפה להתחיל וכמה בכלל לבקש?

זה נכון ששיחת העלאה היא לא תענוג גדול,

אבל אם אתם משוכנעים שמגיע לכם שדרוג בשכר,

כנראה שהגיע הזמן ליזום שיחה, והכי חשוב – להגיע אליה מוכנים.

10 הדברות לשיחת העלאת שכר – כל מה שאתם צריכים לדעת כדי למקסם את מעמדכם ואת השכר שלכם במקום העבודה.

אז איך עושים את זה בפועל?

1. האמינו שמגיע לכם ושדרו ביטחון

אזרתם אומץ וקבעתם פגישה עם הבוס? מצוין! עכשיו אתם צריכים להגיע מוכנים ומדויקים לשיחה.

תתפלאו, אבל מה שלרוב ישפיע על ההחלטה האם לאשר לכם את ההעלאה או לא, הוא לא רק מה שתגידו, אלא בעיקר איך שתגידו את זה.

זה נכון שאתם צריכים להצדיק באופן הגיוני ומנומק את הבקשה שלכם, אבל טון הדיבור, האינטונציה, שפת הגוף שלכם ומה שאתם משדרים מעבר למילים, יהיו משמעותיים אפילו יותר מהתוכן הנאמר.

אם עמוק בפנים, אתם לא מאמינים שמגיע לכם, חושבים שלא באמת יש סיכויי לקבל את מה שאתם מבקשים ומראש מנבאים את כל התירוצים האפשריים לסירוב המעסיקי – אל תחשבו שהוא לא ישים לב. במעמד מלחיץ כמו שיחת העלאת שכר, שפת הגוף והאינטונציה מייד יסגירו אתכם. ורוב הסיכויים שלא תקבלו את התוספת או שהתוספת לא תהיה משמעותית.

לכן, בראש ובראשונה חשוב שתאמינו שמגיע לכם לקבל את מה שאתם מבקשים ותכינו את עצמכם לשדר זאת במלוא הבטחון.

2. תתכוננו לשיחת מכירה

חשוב שתבינו – שיחת שכר היא שיחת מכירה לכל דבר. שני אנשים שונים באותו תפקיד ובאותו ארגון, לווא דווקא ירוויחו את אותו הסכום. אנשים מרווחים בהתאם ליכולת שלהם לשווק ולמכור את הכישורים שלהם למעסיק.

לכן, זה לא הזמן להתבייש! במועד השיחה, התפקיד שלכם להציג לראווה את כל הסיבות שבגללן מגיע לכם לקבל את  ההעלאה. הצטיידו בכל הדרוש לאמת ולתת תימוכין לשווי שלכם בפני המעסיק. למשל, נתונים מספריים, המשקפים את רמת התפקוד שלכם, משובים ממנהלים ומלקוחות, וכל דבר נוסף שמשקף את הערך שאתם נותנים לארגון.

בנוסף, חשוב להגיע לשיחה עם מספר מדויק שאליו אתם מכוונים והבנה ברורה איזה שיפור בתנאים יענה על הדרישות שלכם.

3. תהיו עניינים ורלוונטיים

המפתח וההצדקה ליזום שיחת העלאת שכר – היא ההבנה שהערך שאנחנו מביאים לארגון, באמת שווה הרבה מאוד.

ידע או ניסיון לא יהיו רלוונטיים, אם אין ערך מוסף שאתם מביאים אתכם.

אז רק כדי לעשות לכם סדר !

סיבות כמו …

"אני לא מצליח לסגור את החודש או יוקר המחיה עלה" – בד"כ לא מעניינים את המעסיק ויותר מרמזים על התנהלות כושלת מצידכם.

"אני עובד כאן כבר הרבה זמן ולכן מגיע לי תוספת שכר" – יכול להיות שזה נכון, אבל זה לא יגרום לבוס שלכם לאשר את ההעלאה עליה חלמתם.  תתרכזו במה שעשיתם בזמן הזה ואיזה ערך זה הביא לארגון.

השוואה לשכר ממוצע בשוק או לעובדים אחרים בחברה בין אם באותו תפקיד או עם אותו הותק – גם זה הוגן, אבל זה לא מה שיכריע את הכף האם לאשר לכם את ההעלאה או לא.

"אני משקיע ונותן הרבה שעות במשרד"- אכן מתן שעות זאת דרך אחת להעלות את התפוקה (לא תמיד הדרך הכי אפקטיבית).

ציינו בפני המעסיק את ההשיגים שלכם, תרומתכם לקידום הארגון וכל הערך המוסף שאתם יוצקים לתפקידכם,

כך שלא ישאר ספק בליבו שאכן זה שווה את זה והרווחתם ביושר את העלאת השכר המבוקשת.

4. תייצרו WIN WIN

כמו כל עסקה עם משא ומתן, העסקה תחשב למוצלחת, רק אם יווצר מצב של וין -וין = תועלת הדדית.

כלומר, כל אחד מהצדדים צריך להכיר בתועלת או ערך שהוא מקבל.

אם בכל זאת באורח פלא תשיגו תוספת שכר, כי באותו הרגע אין למעסיק ברירה, אבל הוא לא באמת חושב שמגיע לכם לקבל את התוספת, פספסתם ובגדול. המצב לא יחזיק מעמד לאורך זמן וסביר להניח שהמעסיק יתחיל לחפש מועמדים חדשים לתפקיד שלכם ואף ייתכן שהיחס שלו כלפיכם ישתנה לרעה, וזאת לא המטרה שלכם!

אז מה כן יעזור לכם ליצור מצב של WIN-WIN ולהשיג את המטרה?

במהלך השיחה תתמקדו בהישגים, בתפוקות, בהחלטות, בייעול וברווחים שהשגתם עד כה בחברה. זה מה שמעניין את המעסיק שלכם וזה מה שיגרום לו להחליט עד כמה אתם "שווים" וראויים לקבלת ההעלאה.

זכרו – לא מדובר בתכונות אופי, מיומנויות, יכולות, ידע או ניסיון, אלא כיצד כל אלו באים לידי ביטוי בעבודה ומה התוצאות שלהם.

הראו כיצד זה שאתם עובדים בצורה מסודרת, או זה שיש לכם ניסיון וידע רב בתחום משפיע על הישגים, תפוקות, ייעול השימוש במשאבים.

בסופו של דבר רצוי גם להראות איך כל אלו משפיעים על הרווחיות של החברה.

המשוואה מאוד פשוטה: כשאתם מרוויחים יותר = הארגון מרוויח יותר!

5. זה הזמן להוציא את הקבלות שלכם

כדי להדגיש את הערך והשווי שלכם לחברה, הכינו מראש דוגמאות ספציפיות, רצוי עם מספרים.

למשל, מה אפשר לתת כדוגמאות רלוונטיות?

 • כמה לקוחות או פרויקטים חדשים הבאתם לחברה, תוך איזה פרק זמן ומה הרווח של חברה מזה.
 • החלטות שקיבלתם ומה הייתה המשמעות שלהן (רצוי מבחינת רווחיות או מזעור הפסדים).
 • ספרו על שיטת עבודה חדשה שהכנסתם, שמייעלת תהליכים וחוסכת במשאבים או כל פריצת דרך אחרת שהושגה בזכותכם.
 • לקוחות מרוצים, משובים שקיבלתם – כל אלו מעולים! חשוב לפתח איך זה מתורגם מבחינה כספית. בעצם כמה שווה לקוח מרוצה.
 • אם אתם מעולים בהובלה של אנשים, תדגימו כיצד זה בא לידי ביטוי למשל, תפוקת עובדים בצוות עלתה ב-20%.
 • קיצור זמני ביצוע משימות ומה המשמעות של זה לחברה למשל, ספרו על פרויקטים שבזכותכם מסתיימים תוך פרק זמן קצר יותר ובפחות משאבים ומה הרווח של זה לחברה.

6. תהיו מציאותיים והגיוניים

חשוב להכיר בערך של עצמכם, אך חשוב לא פחות להיות ריאליים. זה נכון שהשכר הוא בהתאם לערך שנותנים לארגון יחד עם זאת, אם למשל עבור התפקיד שלכם, השכר הממוצע במשק הוא  20,000 ₪ ואתם מבקשים 40,000 ₪, רוב הסיכויים שהמעסיק יגיד לעצמו – כדאי לי לגייס מישהו אחר. אם אתם בכל זאת, באמת מאמינים שמגיע לכם 40,000 ₪ בתמורה לערך שאתם נותנים, אולי  כדאי שתשקלו לחפש תפקיד אחר, שבו תתנו יותר, אך גם התגמול יהיה בהתאם.

תעריכו נכון את התפקיד שלכם ואת היתרונות שלכם מול אחרים. חשבו מה תהיה משמעות העזיבה שלכם לארגון – אם על מנת להחליף אתכם ייקח למעסיק חצי שנה או שנה, זמן החיפוש והכשרה של עובד חדש – זה המון כסף! במידה ותעזבו מהיום למחר וזה לא יגרום לשיבושים בתפוקה, רווחיות, מהלך אירועים בחברה – כנראה שהערך שאתם מביאים אינו כה גבוה וכדאי לקחת את זה בחשבון.

7. קיבלתם תשובה שלילית – אף פעם אל תאיימו בהרעת התפקוד או התפוקה שלכם

השיחה לא התנהלה כפי שציפתם? לא זכיתם בהעלאה המיוחלת? לא משנה מה רמת התסכול שלכם, אל תתנו לזה לפגוע לכם בעבודה. אם תפסיקו להגדיל ראש או לתת את מה שצריך – זה לרוב לא יעבוד לטובתכם. כי ברגע שרגילים ומצפים מכם לרמת עבודה מסוימת, אי אפשר ללכת אחורה. אם תתחילו לזלזל בעבודה, לעבוד פחות שעות או לרדת בתפוקות, מה שיקרה, זה שאתם תהיו ממורמרים והמעסיק לא רק שלא יראה את כל הטוב שעשיתם עד כה, אלא יתמקד בהרעה בתפקודכם. ועל זה בטוח לא תקבלו תוספת שכר בעתיד!

8. אל תאיימו בעזיבה!

אם החלטתם מראש, שבמידה ולא תקבלו את התוספת אתם עוזבים. כדאי שתחשבו טוב, לפני שאתם שולפים את קלף המיקוח הזה מול המעסיק בשיחה עצמה. לעזוב או להתפטר תמיד תספיקו – אין צורך באיומים.

לפני שאתם בכלל שוקלים לשלוף את השפן הזה מהכובע, חשוב לקחת בחשבון שיקולים נוספים כמו כמה מהר תוכלו למצוא עבודה חדשה ובאיזה תנאים.

אך אם בכל זאת החלטתם לשחק בקלף הזה, זכרו שהמהלך הזה מסוכן מאוד! אז שחקו חכם – הזכירו את עניין העזיבה הפוטנציאלית, רק במידה וכבר ניתנה תשובה שלילית או שהתוספת שהתקבלה לא בהתאם למה שאתם מאמינים שמגיע לכם. אחרת, אתם עלולים למצוא את עצמכם קירחים משני הכיוונים.

אם בכל זאת, קיבלתם תשובה שלילית ואתם באמת מאמינים שמגיע לכם יותר – אפשר ליזום שיחה נוספת, בה תוכלו לעדכן את המעסיק (מתוך מקום של הודיה והערכה ולא מתוך מקום של איומים) שלדעתכם הערך שאתם מביאים לארגון הוא גדול ולכן לא תוכלו להסתפק בשכר הנוכחי. ולאור החלטתו, אתם מתחילים בתהליך חיפוש עבודה.

קחו בחשבון, איום בעזיבה זאת דרך בטוחה לשרוף את עצמכם ולהרוס מערכות יחסים שיש לכם בעבודה. אפשר להשתמש בו רק פעם אחת!

אף מעסיק לא אוהב שמכריחים אותו לעשות משהו או מאיימים עליו. הרבה יותר אפקטיבי להגיע ממקום של WIN-WIN , כך שהמעסיק יבין מה הערך שאתם מביאים לחברה, ירצה להעלות לכם את השכר וגם ירגיש טוב עם זה.

9. מוטיבציה – אף פעם לא מזיק

לרמת המוטיבציה והשאיפות שלכם להתקדם בארגון, יכולה להיות השפעה מכרעת על החלטת המעסיק. אין מנהל שלא רוצה עובד מסור, חדור מטרה ונלהב.

לכן, בהנחה שאתם אכן אוהבים את המקום ורוצים להמשיך לעבוד שם – במהלך השיחה, רצוי להראות שאתם מסוג האנשים שיודעים להעריך את מה שיש להם ולהודות על הזדמנויות שמקבלים. ציינו מה אתם אוהבים במקום העבודה, מה מעניין ומרגש אתכם בעבודה שאתם עושים ומה מניע אתכם ומאפשר לכם לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר. חשוב מאוד גם להראות שאתם רוצים להמשיך לעבוד בארגון.

10. תרגול ונשימה

אחרי שהבנתם איך להתכונן לשיחה ומה חשוב לציין במהלכה, על מנת להגדיל את הסיכויים שלכם לקבל את ההעלאה המיוחלת – הגיע הזמן לתרגול! סימולציות עם חברים יעזרו מאוד לחדד את הדברים שאתם רוצים להגיד ואולי אפילו לעלות דברים נוספים ששכחתם. והכי חשוב, לא לשכוח לנשום עמוק ולשדר ביטחון ורוגע – זה ישרה אווירה נעימה ונינוחה באופן מיידי על כל הנוכחים וכך תוכלו להתחיל את השיחה ברגל ימין.

שיהיה בהצלחה !  

מרגישים שאתם זקוקים לחיזוק נוסף, לפני השיחה עם המנהל?

עדיין לא בטוחים כמה אתם באמת שווים וכמה העלאה כדאי לבקש?

בדיוק בשביל זה אני פה !

אני מזמינה אתכם להגיע אלי ל BE BEST לרכוש מגוון רחב של כלים יישומיים ופרקטיים

בעזרתם תוכלו לשדרג את השכר ואת הערך שלכם בחברה.

לפרטים נוספים חייגו 052-3933957

BeBest – איתך כל הדרך לקריירה מוצלחת

 

by admin admin תגובה אחת

ייעוד, הגשמה ומה שבינהם

כמו בכל שנה, גם עכשיו ממש היא מתחילה
ואיתה אומרים שלום לזאת שכבר עברה
ומסכמים את שהיה- האם כדאי לצעוד בדרך הרגילה?
או רגע לעצור ולנסות דרך חדשה???
(שהרי כל הדרכים הן דרכי המלכה)
מה מחכה לי השנה?
האם משהו השתנה?
לשאוף גבוה ולפחד ליפול…
להעיז לחשוב על העתיד, לבחון את העבר-
ולשאול בקול גדול:
האם טוב לי?
עד כמה אני מאושר, מסופק ומגשים את עצמי – בעבודה,בזוגיות ובכל תחומי החיים.
האם מצאתי את הייעוד שלי בחיים ואני מממש את מלוא הפוטנציאל שלי?

קרא עוד

by Yulia Yulia אין תגובות

מיקוד – שלב קריטי בתהליך חיפוש עבודה

מתחילים לחפש עבודה? רוצים להגיע למשרות שמדויקות לכם ולעבוד בארגון שיהיה לכם בו כיף? רוצים לבטא את עצמכם בצורה מיטבית, לתת ערל גבוה יותר, לעשות מה שאתם אוהבים וגם לקבל בעבור זה שכר גבוה יותר?

אז לפני שתכתבו מילה אחת בקורות חיים שלכם כדאי לכם לקרוא את זה…

דמיינו שיש לכם קופסאת לגו עם כל מיני צורות בכל מיני צבעים ואתם יכולים ליצור מהם מה שאתם רוצים. כדי לבנות מכונית צריך קודם כל להחליט שרוצים לבנות מכונית, להבין כיצד בונים אותה: באיזה צורות משתמשים, מה מחברים למה, איזה חלקים יוצרים את הבסיס ואילו מתלבשים עליהם רק בשלב מאוחר יותר. האם יש לכם את כל החלקים הדרושים בתוך הקופסא?

 

ברגע שיודעים מה רוצים ליצור ווידאתם שיש את החלקים הדרושים בתוך הקופסא, אפשר לבחור את הצורות והצבעים המתאימים. אחרי כשתסיימו לבנות, הקופסא עדיין תכיל קוביות, הרי כל אחד מכם הוא הרבה מעבר למה שיהיה רשום בכל קורות חיים.

תהליך המיקוד זה כמו משחק לגו. זה השלב הכי חשוב בכל חיפוש עבודה, והטעות של רוב מחפשי העבודה היא שמדלגים עליו. וזה נכון שאפשר למצוא עבודה גם כשקורות חיים "לא משהו". זה מה שקורה בד"כ, כשאנשים מוצאים את עצמם עובדים במקומות שלא טוב להם בעבור שכר נמוך בהרבה ממה שציפו. לכן, כשמדובר במשרות נחשקות, אתם תרצו שקורות החיים שלכם יהיו אפקטיביים- כאלה שיביאו לכם זימונים למשרות הנחשקות. כי קורות חיים אינם אוניבסלים, אלא מותאמים לסוג מסוים של תפקידים ואמורים לשדר מסר מדויק ומגובש לגבי הייחודיות שלכם והיכולת שלכם לתת מענה לצרכים של הארגון ו/ או דרישות משרה.

אז איך מתמקדים?

לפני שתכתבו אפילו מילה אחת בקורות החיים, קחו דף וקודם כל תענו על שלוש שאלות:

מה?

מה אתם רוצים ואוהבים: איזה תחום ותפקיד. אצל אלו שטרם היו בשוק העבודה בטח עולה השאלה: איך יודעים מה רוצים עוד לפני שמתנסים במשהו? איך יודעים מה הכיוון שבוחרים?

מסכימה שזה קשה ועוד יותר קשה אם כרגע סיימתם לימודים ואתם לא יודעים כיצד מעבירים את התאוריה לפרקטיקה. נכון לכל ארגון או חברה יש מאפיינים משלו ואותו תפקיד בחברות שונות יהיו לו הגדרות שונות.

אז איך יודעים באיזה כיוון לבחור? עושים חושבים. אם יש כמה כיוונים אפשריים שמעניינים אותכם: מעולה! תכתבו את כולם ולכל כיוון תכינו קורות חיים תוך הבלטה והדגשה של הכישורים והיכולות, שרלוונטיים לאותו כיוון.  מומלץ גם לחשוב על סוג החברה בה אתם רוצים לעבוד: חברה גדולה, חברה בינונית בצמיחה או חברת סטרטאפ קטנה. לכל מקום יש את היתרונות והחסרונות שלו והמאפיינים המיוחדים וכדאי להכיר אותם. גם אם יש קושי להגדיר בשלב הזה, הגדרה חלקית עדיפה על חוסר הגדרה כלל.

למה?

אחרי שיש לכם את ה"מה" אתם רוצים, תשאלו את עצמכם למה אתם רוצים דווקא את זה?

למה דווקא את התפקידים האלו או התחומים האלו? מה מעניין ומושך אותכם שם? אם התשובות שעלו לכם:" כי זה התפקידים שיש" או "זה מה שלמדתי בתואר", או "בזה יש לי ניסיון", או "כדי להתפרנס ובתפקיד הזה מתפרנסים יותר", אלו תשובות לגיטימיות, אך הן רק חלק מהתשובות האפשריות.  אולי ה"למה" שלכם יתמקד דווקא בקבלת תחושת משמעות, סיפוק, הגשמה עצמית, מימוש ופיתוח הפוטנציאל  או  מתן ערך לאחרים. או אולי חשוב לכם להתפתח וללמוד תחום מסוים ודווקא בעזרת עבודה בתחום הזה תוכלו לקבל את מבוקשכם. ואולי חשובה לכם יותר היציבות או אולי דווקא דינאמיות בסביבת העבודה. כשמתחילים לחשוב על הנושא התשובות בכלל לא טריוויאליות. הן שונות מאדם לאדם בהתאם לצרכים שלו ומה שחשוב לו.

איך?

אחרי שעניתם על ה"מה" וה"למה". תשאלו את עצמכם "איך". איך אתם יכולים לתת מענה לדרישות משרה/ ארגון. איזה כישורים, יכולות ומיומנויות יש לכם שמותאמים לזה? במה אתם טובים? תערכו רשימה של כישורים ויכולות שלכם. תחשבו על כלים שקיבלתם במהלך הלימודים, קורסים, השתלמויות, הדרכות או ניסיון בעבודה. תציינו תכונות וההתנהגויות שלדעתכם מאפיינות אתכם בעבודה, לימודים וגם בחיים היומיומיים. תשאלו את החברים, המשפחה, עמיתים ממקומות עבודה קודמים- במה אתם טובים או מצטיינים. ואז תחשבו כיצד מכלול הכישורים, הכלים והתכונות יכולים לתת מענה לצרכים של הארגון או לדרישות של המשרה הנחשקת.

אם בשלב ה"המה" היה לכם מספר גדול של כיוונים אפשריים. אחרי בדיקה של שלב האיך, תשארו עם מספר מצומצם של כיוונים ולכל כיוון תכינו גרסת חיים אחרת. זוכרים את קופסאת הלגו?

מענה מעמיק על שאלות ה"מה, למה ואיך" יהווה את הבסיס לקורות חיים מוצלחים- כאלה שיעבירו מסר ברור, ממוקד ומגובש. וגם אלו תשובות שאחרי זה יבדילו אותכם בראיונות עבודה ויראו על בשלות, גיבוש, דיוק ואמינות. ובסופו של דבר לא סתם להתקבל למשרה הנחשקת, אלא להתקבל  תוך כדי השארת רושם עמוק על המעסיק ובצורה שתאפשר קבלת תנאי תגמול אופטימליים.

by Yulia Yulia תגובה אחת

איך לפרגן באופן מעצים ואותנטי

יצא לכם לשמוע או להגיד את הביטויים הבאים בסביבת העבודה שלכם: "עבודה טובה", "כל הכבוד", "תמשיך ככה"?

נשמע טוב, נכון? אך איכשהו הביטוים האלה לא ממש יוצרים התלהבות ותחושת הערכה ולפעמים נתפסים כמו משהו מאולץ כזה. מה לא בסדר?

העניין הוא שגם לפרגן, לעודד ולתת משוב מחזק צריך לדעת איך. כשהפרגון או עידוד ניתנים בצורה אמורפית – גוף שלישי: כמו "זה מסמך טוב", "הייתה ישיבה טובה", " אחלה מצגת" – נוצרת תחושה שהקרדיט לא באמת נזקף לזכות האדם שביצע או הוביל את המשימה. וגם כשהתיאור של המשימה הוא כללי מדי כמו" זה טוב, אחלה, יופי, מעולה וכו' " – נוצרים שני דברים: ראשית, זה נשמע כמו סתם משהו שאומרים ולא בטוח שיאמינו לזה. ואז זה עלול להיתפס כמו חנופה או חוסר אכפתיות, ובמקרים מסוימים אפילו לגרום לאפקט הפוך: שהאדם לא באמת היה טוב וסתם לא נעים לצד השני להגיד את האמת או שפשוט לו ממש אכפת לו. שנית, כשהשבח כללי מדי, האדם לא יכול לזקק מזה מה באמת הוא עשה שהיה כל כך טוב ומעולה במשימה ולהבין מה כדאי לשמר לפעם הבאה.

תשאלו את עצמכם מה יהיה לכם יותר נעים לשמוע :

 • (א) "כל הכבוד על המסמך"
 • (ב) "המסמך הזה כתוב טוב ומעביר את המסר"
 • (ג) "כתבת מסמך בצורה מאורגנת ומסודרת, הדגשת את הדברים העיקריים ב…. והצלחת להעביר את המסר הרצוי".

דוגמא נוספת:

 • (א) "אחלה מצגת"
 • (ב) "הייתה מצגת טובה ובחירת הדוגמאות הייתה נכונה"
 • (ג) "העברת את המצגת בצורה מעניינת, נתת דגשים חשובים בנושא…., בחרת בדוגמאות שקל להבין ולהתחבר אליהן וסחפת אנשים עם המשפט שאמרת "….." וזה הלהיב את כל הקהל.

במקרים (א) ו- (ב) למרות הכוונה הטובה והמחמאה נוצרת תחושה כללית מדי: כאילו שהמסמך נכתב לבדו או שהמצגת היית טובה ללא קשר לאדם שהכין והעביר אותה.

אנשים רוצים להבין ששמתם לב, שהמשוב או הפרגון שלכם מגיע ממקום אמיתי ושאתם זוקפים קרדיט לעשייה הספיציפית שלהם וגם מה כדאי להם לעשות בפעם הבאה כדי לשחזר את ההצלחה שלהם. לכן, השתדלו לעשות את הפרגון בגוף שני: "עשית, בחרת, יזמת, הובלת, כתבת… וכו'" ותפרקו את העשיה לדברים ספציפיים ועליהם תפרגנו. כך ידעו שאתם מתכוונים למה שאתם אומרים ויאמינו לכם.

אחרי שנתתם קרדיט על עשיה ספציפית אפשר בהחלט לקנח עם משהו כללי יותר כמו "עבודה טובה, תמשיך ככה" או " אני מאוד שמח שאתה בצוות שלי" ," כל הכבוד לך", "אתה תותח" וכו'.

אז אם כבר מעריכים ומפרגנים אז תעשו זאת בצורה אפקטיבית.

הקדישו זמן להעריך אחרים ואת העשייה שלהם ולהגיד להם את זה, והם בתורם יפרגנו ויעריכו את העשייה שלכם.

by Yulia Yulia אין תגובות

קידום בקריירה – הצד השני של המטבע

 

האם חשוב לכם להתקדם בקריירה ולא יודעים איך לעשות זאת?

רוצים לצאת מהתקיעות בתחום העיסוק ולאפשר לעצמכם להגיע להגשמה, מימוש וסיפוק?
זאת ההזדמנות שלכם לקבל נקודת מבט חדשה על הדברים.

כמאמנת קריירה לא פעם אני שומעת את המשפטים הבאים: "למה לא מקדמים אותי?" אני עובד כל כך קשה ומשקיע ולא רואים את זה","השכר שלו גבוה יותר, למרות שהוא פחות זמן בחברה", "אחרים מקבלים ואני לא", "הוא עובד פחות זמן ממני ומקבל פרויקטים הרבה יותר מעניינים וזה לא הוגן", "מאוד קשה להתקדם בארגון שלי …". נשמע מוכר?

ואז באה מסכת התרוצים והסיבות ההגיוניות:" זה בגלל שאני אמא ולא יכולה להשקיע את אותן השעות כמו אחרים", "הבוס שלי פשוט לא אוהב אותי או לא מעריך אותי","זה בגלל שאחרים יודעים להתחנף אל הבוס ואני לא כזה", "אין מה לעשות, ככה זה עובד אצלינו – העיקר שיש לי מקום עבודה נוח", "הכל שם פוליטיקות", "כרגע אין תקן", " אין לי מספיק ניסיון, ידע" וכד'.

וזה מדהים כמה אנשים מוכשרים, שיודעים לעשות את העבודה בצורה מקצועית, עדיין תקועים במקום הזה.

מה שרוב האנשים, מפספסים זה את ההבנה של מה באמת צריך כדי להתקדם. ולא רק מבחינה מקצועית או לתפקיד בכיר יותר, אלא בכל דבר בחיים – להתקדם, להתפתח ולצמוח כבן-אדם.

כשמדובר בקידום מקצועי, בד"כ אנשים חושבים על הדברים הברורים מאליהם: אני אעבוד קשה, אתן שעות בעבודה, אוכיח את עצמי, אתמקצע ואז יראו אותי, יעריכו את התרומה שלי ויקדמו אותי. וזה נכון בחלק מהמקרים. אך זה רק צד אחד של המטבע. הצד שמונח עם הפנים כלפי מעלה ודווקא אותו רואים.

תשאלו את עצמכם מה זה אומר "קידום"? הרי כשאנחנו מתקדמים לתפקידים מעניינים יותר בד"כ רמת קבלת החלטות, מעורבות ובעיקר יכולת ומעגל ההשפעה שלנו עולים ומתרחבים. וככל שהתפקיד בכיר יותר אנחנו יכולים להשפיע על יותר אנשים.

רמת השפעה הבסיסית ביותר היא השפעה על עצמינו. לכן, מה שנמצא בבסיס של כל תהליך צמיחה וקידום היא היכולת להשפיע על דפוסי חשיבה, מצבי רוח והתנהגות של עצמינו בעזרת היכולת שלנו לתקשר. ואנחנו כל הזמן עושים את זה – משפיעים על עצמינו או מתקשרים עם עצמינו. חלקינו בצורה מודעת ומתוך בחירה וחלקינו בצורה אוטומטית. תסתכלו מסביבכם, רוב האנשים המצליחים או אנשים שנמצאים בעמדות מפתח וזוכים להערכה והצלחה הם אנשים מאוד תקשורתיים. תקשורתיים לא אומר שהם כל הזמן מדברים, אלא שהם יודעים להקשיב, לקלוט, לעבד את המידע ולהעביר מסר ברור ואפקטיבי לאנשים בסביבתם.

כדי להיות מסוגלים להשפיע על אנשים ולתקשר איתם בצורה אפקטיבית, קודם כל כדאי ללמוד אותם ולהבין כיצד עובדת התפיסה שלהם. איך הם מתנהגים, למה הם אומרים ועושים את מה שהם אומרים ועושים, מה גורם להם לפעול, מה מניע אותם ומה מונע מהם לפעול וכד'.

ואם אתם רוצים להתקדם בכל תחום בחיים ובוודאי בתחום המקצועי, כדאי להתחיל מהאדם החשוב ביותר – זה שאתם מתקשרים איתו הכי הרבה – עצמכם, הנפלאים והמדהימים.

שלב ראשון בכל תהליך של קידום וצמיחה היא היכולת להתעורר ולהבין שאולי יש צד נוסף או שטח עיוור שמתפספס ודווקא שם אם תשנו תוכלו להתקדם ולצמוח.

אז תהפכו את המטבע ותאירו גם על הצד השני שלו עבור עצמיכם.

מזמינה אתכם לבדוק מה ההשפעה שלכם על עצמכם. עד כמה אתם פועלים מתוך הגורם שבדבר, זה שהשליטה נמצאת בידו, או האם אתם נגררים עם הנסיבות, תולים את עתידכם באנשים אחרים ומעניקים להם את ההשפעה על חייכם? האם אתם שולטים במצבי רוח ודפוסי חשיבה שלכם או מאפשרים לנסיבות ואנשים אחרים להשפיע עליהם? האם אתם יודעים לשאול את עצמכם שאלות שיעוררו בכם יצירתיות, סקרנות, מוטיבציה ועשיה או שאתם נעלבים, מאשימים, מתרצים ובעיקר מרגישים חסרי אונים, מתוסכלים ומאוכזבים?

דרך פרקטית לעשות את זה: קחו פרק זמן של שבוע – שבועיים ובמהלך התקופה הזאת תרשמו סיטואציות שאתם נתקלים בהם בעבודה, איך אתם מגיבים, מה אתם אומרים לעצמיכם ולאחרים (תרשמו בקצרה את המשפטים שעולים לכם בראש),מה ההרגשה שמתלווה לזה ומה הפעולה שנוצרת בעקבות זה. רוב הסיכוים, שכבר אחרי כמה ימים ראשונים תוכלו לזהות תבניות חשיבה והתנהגות שחוזרות על עצמן, ולבחון האם אלו דברים שמקדמים אתכם או משאירים אתכם תקועים.

ותזכרו ששינוי, קידום וצמיחה מתחילים בערנות!

בהצלחה!

 

by admin admin אין תגובות

באיזה פורמט לשלוח קורות חיים

באיזה פורמט לשלוח קורות חיים:PDF או WORD? מכתב מקדים- לצרף או לא?
יש לכם קורות חיים מעולים? לא תמיד זה מספיק. הרבה פעמים זה לא רק מה רשום בקורות חיים, אלא באיזה פורמט הוא נשלח משפיע האם יקראו אותם ויזמנו אתכם לראיון עבודה.
זה לא מדע מדויק כי מדובר פה בפקטור אנושי, אבל הנה כמה כללי אצבע שיעזרו לכם למקסם את הסיכוי שיראו את קורות החיים שלכם ויזמנו אתכם לראיון:
• אם אתם שולחים ממייל למייל עדיף בPDF
• אם מגישים קורות חיים דרך מערכת מכוונת כמו דרושים, Alljobs, ג'ובנט וכד' או דרך ממשק של חברה מסוימת עדיף בWORD-. כי יש מערכות גיוס שלא יודעות לסרוק את מילות המפתח בפורמט אחר.
• אם אתם שולחים קורות חיים ישירות למייל ולא דרך אתר מכוון- תמיד לציין לאיזו משרה אתם מגישים מועמדות
• מכתב מקדים- אם החלטתם לצרף מכתב מקדים- תמיד בגוף המייל ולא כמסמך נפרד. תכינו פסקה מרשימה אך תמציתית וממוקדת, שמסבירה למה אתם רוצים את התפקיד או עבודה בחברה הספציפית הזאת ואיך אתם יכולים לענות על הצרכים של הארגון (למה דווקא אתם). ונסו לחשוב על שאלות שיכולות לעלות אצל המגייס למראה קורות החיים שלכם ותנו להם מענה. לדוגמא מעבר תדיר בין חברות, אם אין רצף תעסוקתי וכו'.
• אם שולחים לחברה גדולה וזה מגיע למשאבי אנוש- בד"כ אין להם זמן לקרוא את המכתב המקדים כי מקבלים מאות פניות. יחד עם זאת תמיד נחמד לצרף 2-3 שורות תמציתיות משהו ביניים בין קורות חיים לפרטים האישים שלכם.
• אם שולחים לחברה קטנה או סוג של סטאראפ או ישירות למנהל המגייס- מומלץ בחום לצרף מכתב מקדים.
• במקרה של הסבה או כשהניסיון שלכם קטן יותר/ פחות רלוונטי לדרישות המשרה- בוודאי לצרף מכתב מקדים עם הבלטה של הכישורים והיכולות שלכם שיכולים לתת ערך מוסף למרות המחסור בניסיון.
בהצלחה!
יש שאלות נוספות לגבי קורות חיים? אשמח לעזור 052-3933957

by admin admin אין תגובות

מה התכונה השלילית שלך?

מסתבכים איך לענות על שאלות מסוג "ספר לי על תכונה שלילית שלך"?

סוד קטן: אין באמת דבר כזה תכונה שלילית או חיובית. כל תכונה שאדם פיתח בשלב כלשהו בחייו נועדה כדי לשרת צורך מסוים ויש מאחוריה כוונה חיובית. אחרת לא הייתה מתפתחת. לכן, לכל תכונה יש הקשרים בהם היא אפקטיבית ועוזרת לתפקדו של אדם והקשרים בהם היא דפקטיבית (פוגעת בתפקוד). כך למשל אם אתם "פרפקציוניסטים" – זאת לווא דווקא תכונה שלילית, כי בהקשר מסוים היא יכולה להיות תכונה נהדרת. למשל אם נדרש דיוק רב בביצוע המשימה.
לכן לכולנו יש יתרונות וחוזקות אבל גם חסרונות. אל תחששו מהשאלות מהסוג הזה. להיפך, זאת ההזדמנות פז להראות שאתם אנשים שמודעים לנקודות הבעיתיות (וכאלה יש לכולם) ובעיקר שאתם עובדים כדי לשפר את התפקוד שלכם. כשאדם מודע להקשר הפוגעני של תכונה מסוימת ועושה פעולות כדי למנוע מהתכונה להפריע לתפקידו , זה רק מראה על שיפור וצמיחה ומגדיל אתכם בעיני המעסיקים הפוטנציאלים.
דרך יעילה ופשוטה להתמודד עם סוג כזה של שאלות היא להפוך חסרון ליתרון!
1. תחשבו על תכונה שבאמת מייחדת ומאוד בולטת אצלכם (לא טוב או רע- אלא פשוט מי שאתם) וכאן מציעה דווקא לא ללכת על מה שכל כתבה על ראיונות עבודה מציעה: כמו עקשנות או פרפקציוניזם- למראיינים כבר נמאס לשמוע את זה וזה מכניס אתכם לשטנץ כמו כולם. והרי אתם רוצים להתבלט, נכון?
2. אחרי שהצפתם תכונה, תראו שיש לה הקשר חיובי- היכן היא עוזרת לתפקוד שלכם ואחרי זה גם להראות שאתם מודעים להקשר שבו התכונה יכולה להיות דפקטיבית.
3. להסביר כיצד אתם פועלים בהקשרים הבעייתים כדי למנוע מהתכונה הזאת לבוא לידי ביטוי ולהשתלט. תנו דוגמאות לסיטואציות מהעבר בהן התמודדתם עם זה בהצלחה או דוגמא עתידית למה אתם תוכלו לעשות כדי שתכונה זאת לא תפגע בתפקודכם.
בהצלחה!
לראיון עבודה כדי לבלוט מעל אחרים, דברו איתי- 052-3933957

by admin admin אין תגובות

שפת גוף בראיון עבודה

אתם בוודאי כבר יודעים שבראיון עבודה שפת גוף מאוד חשובה. ובטח כבר אמרו לכם איך כדאי לשבת, לאן להסתכל ומה לעשות עם הידיים במהלך הראיון. אך מה קורה כשאתם יודעים את מה שצריך ועדיין לא מצליחים ליישם את זה? בטח שלא באווירה של ראיון, שיכולה להיות מלחיצה ולא תמיד נעימה.
וזאת הייתה בדיוק הבעיה אצל אחת המתאמנים שלי בתהליך הכנה לראיון עבודה. הנפת ידיים מוגזמת בזמן דיבור בעיקר בגובה הפנים, כך שנשבר קשר עין עם הצד השני והתקשורת לא הייתה נעימה.
על כל הערותי להניח את הידיים על השולחן ולהפחית בתזוזה הייתה עונה: "אני מבינה… אבל אני לא מצליחה לשלוט בזה. כשאני רוצה לענות לשאלה שנשאלתי, לידיים יש רצון משל עצמן- הן אוטומטית עולות לאוויר ומתחילות לזוז לכל עבר וזה מה שעוזר לי לחשוב".
מאתגר? אז עשינו תהליך NLP (עבודה עם התת מודע) לשינוי של הרגל בלתי רצוני ויצרנו תחליף אחר ש"יעזור לה לחשוב". אחרי התהליך שאלתי האם היא מרגישה שינוי כלשהו – אמרה שלא. אז המשכנו בסימולציה רגיל שאלות ותשובות ומשוב… ואני מחכה מתי היא תשים לב… ואז לפתע קורה הרגע המרגש הזה – רגע ההארה- כשהיא קולטת שאנחנו לקראת סוף הסימולציה והידיים לא משתוללות יותר 
אה… וכמובן שהראיון עבר בהצלחה והיא קיבלה את התפקיד.

by admin admin תגובה אחת

ראיון מקצועי וראיון אישי

מועמדים למשרות בתחומים טכנולוגיים עוברים ראיון מקצועי וראיון אישי.
רוב המועמדים יודעים כיצד להציג את הידע, וההישגים המקצועיים שלהם בצורה טובה ומרשימה.
יחד עם זה, לא מעט מועמדים חוששים דווקא מהראיון האישי. השאלות ברובן מבלבלות ומלחיצות וגם המטרה שלהן תמיד ברורה.
אז איך מצליחים בראיון עבודה ומשאירים רושם ממגנט על המראיין- כזה שיאפשר לכם לא רק להתקבל למשרה הנחשקת, אלא גם לדרוש תנאים טובים יותר?
הפתרון נמצא בהכנה מראש. לראיון האישי אפשר ורצוי להתכונן מראש. השאלות חוזרות על עצמן בנוסחים שונים, ואפשר ללמוד לזהות את מטרת השאלה, ולהתאים את התשובות כך שיציגו אתכם בצורה מיטבית ועדיין יאפשרו הצגה אוטנטית של מי שאתם. בין אם הראיון הוא מקצועי או אישי – אין תחליף ליצירת רושם ממגנט וכימיה אישית עם המראיין. והחדשות הטובות שניתן ללמוד איך עושים זאת.
רוצים להיות מוכנים לראיון הבא שלכם?
תקשרו 052-3933957

Top התקשר עכשיו