ייעוד, הגשמה ומה שבינהם

כמו בכל שנה, גם עכשיו ממש היא מתחילה ואיתה אומרים שלום לזאת שכבר עברה

ומסכמים את שהיה- האם כדאי לצעוד בדרך הרגילה? או רגע לעצור ולנסות דרך חדשה??? (שהרי כל הדרכים הן דרכי המלכה) מה מחכה לי השנה? האם משהו השתנה? לשאוף גבוה ולפחד ליפול… להעיז לחשוב על העתיד, לבחון את העבר- ולשאול בקול גדול: האם טוב לי? עד כמה אני מאושר, מסופק ומגשים את עצמי – בעבודה,בזוגיות ובכל תחומי החיים. האם מצאתי את הייעוד שלי בחיים ואני מממש את מלוא הפוטנציאל שלי?

האם הצלחתם השנה להגשים את החלומות והיעדים שהצבתם בשנה שעברה, או שהכל עומד במקום ?

ואם אתם לא מתקדמים, אז למה? מה מעכב אתכם? ואיך אפשר להתגבר על זה ולהתחיל את השנה חדשה בצורה טובה יותר, משמעותית יותר ומספקת הרבה יותר מקודמתה.

אז מה הקשר בין ייעוד לאושר?

בעידן שלנו, זה כבר ברור שאנשים הממלאים אחר תחושת הייעוד שלהם חיים יותר זמן – הגוף שלהם חזק ובריא יותר,והם מסופקים ונינוחים יותר. הייעוד מעניק תחושה של משמעות וסיפוק לחיינו אשר משפיעה ישרות על כל שאר תחומי החיים. 

אם לפני 60-70 שנה, הסבים והסבתות שלנו פעלו מתוך תחושת ייעוד קולקטיבית ואצל ההורים שלנו כבר התחילו הניצוצות של המהפכה וחשיבות הפרט בתוך החברה, בדור שלנו זה כבר ברור – האינדיווידואליות נמצאת במרכז ומציאת הייעוד מקבל מקום של כבוד מרכזי מאוד בחיינו.

למה???

החיפוש אחר ייעוד מגיע יד ביד עם האינדיווידואליות והרצון העז שלנו למימוש עצמי והגשמה. העולם השתנה וגם אנחנו – הנטייה להישאר בעבודה אחת לכל אורך החיים המקצועיים נעלמה ואיתה הגיעה היצירתיות והחיפוש העצמי המתמיד אחר הדבר שאנו באמת טובים בו.

כי אם נאהב מה שאנחנו עושים – לא נצטרך לעבוד אפילו יום בחיים…

ובאמת, רבים מאיתנו מחפשים אותו, תוהים מהו אותו דבר נכסף… וכשם שיש מספר עצום של אנשים על הפלנטה, כך יש אינסוף הגדרות ומשמעויות לייעוד שלנו. 

יש כאלה שתופסים אותו כמצפן שמכוון אותם, כוח משיכה לחיים, אחרים תופסים את הייעוד כמשהו מעבר לעצמם ורואים את היעוד כמתנה שהם באו לתת לעולם הזה. ויש כאלה שחושבים שיעוד הוא נתיב, דרך, מסע או שליחות.

חלק קטן מהאנשים יודעים מה הייעוד שלהם כבר מגיל חיתולים אולם רבים וטובים גם בגיל 50 ו– 60 עדיין לא מצאו אותו.

אז אם ייעוד הוא כל כך נכסף וחיובי, מדוע לא כל האנשים חותרים למציאתו???

פחדים…

פחדים הם חלק בלתי נפרד מחיינו ועצם המחשבה שלכל אחד יש תפקיד או דבר שהוא מצטיין בו עלולה להפחיד את חלקנו. זה טבעי ואף רווח בעולמנו. האחריות שבאה עם הבחירה – מה אעשה כשאהיה גדול הוא משא כבד מאוד.

מצד אחד יש פחדים עמומים: מה אם לא אצליח למצוא את הייעוד שלי ויום אחד אתעורר ואבין שחייתי את החיים שלי סתם, שאין שום חותם שאני משאיר אחרי, שבזבזתי את החיים שלי לשווא, שלא עשיתי שום דבר משמעותי.

ומצד שני יש פחדים שקשורים דווקא במציאת הייעוד והגשמתו: אולי לא אהיה מספיק טוב בזה, אולי לא אצליח להגשים את עצמי, אולי זה לא באמת שלי ומה אם לא אצליח להתפרנס מזה. 

איך מחליפים כיוון באמצע החיים ומתחילים לעשות משהו אחר, איך אדע שזה באמת שלי ומתאים לי, אולי אני סתם מבזבז את הזמן על כיוון שאינו נכון?

בין אם הפחדים הם מסוג ראשון או שני, אדם שלא מודע לייעוד שלו– יהיה חסר כיוון ויסתובב במעגלים. ירגיש תסכול,פספוס ובעיקר בלבול. זה כמו אוניה שנסחפת עם הגלים בים פתוח ללא כיוון. ייעוד הוא כמו מגדלאור שמראה כיוון לחוף מבטחים בים הסוער. וככל שהקרן אור יותר ממוקדת כך עוצמת האור תהיה חזקה יותר ויראו אותה למרחק רב יותר.

האם ניתן להתגבר על הפחדים?

בוודאי!!!

כולנו מגשימים את הייעוד שלנו בכל רגע בחיינו – לפעמים אפילו מבלי לדעת את זה….!

מה שמפחיד אותנו הוא הלא נודע – ככל שנבין יותר, ונבחן לעומק את הדברים, נוכל להתגבר על החשש ולאפשר לעצמנו להגשים את מלוא הפוטנציאל שלנו. 

למרות זאת, עדיין רובנו מעדיפים את המוכר על פני החיפוש אחר הלא נודע.

מעטים הנועזים, שמוכנים להסתכן כדי לגלות את עצמם ולהתחבר לאני האמיתי שלהם, על מנת להגשים את עצמם במלוא העוצמה.

אבל מה אם היעוד שלכם היה גלוי לכם???

האם אתם יכולים לדמיין את התחושה שתסתובב לכם בלב? האם הרהרתם פעם איך זה לקום בבוקר מתוך תשוקה ותחושה של שליחות. לחוות, לעשות, לאתגר את עצמיכם, להיות בעלי משמעות ובעיקר ליהנות מהמסע…

אולי במקום לשאול מה אני רוצה לעשות כשאהיה גדול, השאלה שתוכלו לשאול את עצמכם יכולה להיות: מה הדברים החשובים שאוכל לעשות עם חיי?

ההנאה שלנו לא נמצאת אי שם בסוף הדרך. כשאנו פועלים מתוך יעוד זה מעניק משמעות לעשייה שלנו ומשם מגיעים סיפוק והנאה. כל אלו כמו דלק מזינים אותנו שוב ושוב ומיצרים תשוקה בכל פעם מחדש.

הבעיה מתחילה לרוב בפרקטיקה:

אם תשאלו את רוב האנשים, הם לא ידעו לענות לכם במה הם טובים, איזה מיומנויות מיוחדות יש להם ומהם אותם הדברים שגם מלהיבים אותם וגם מביאים ערך לאחרים. 

בד"כ אנשים יודעים היטב מה הם לא רוצים או מה לא מתאים להם, אך מתקשים לענות מה כן, לאן הם רוצים להגיע ולמה זה חשוב להם להגיע דווקא לשם.

אז ברוח החג והשנה החדשה, הקדישו זמן ואפשרו לעצמכם להגשים את עצמכם, למצוא את הייעוד שלכם ולממש השנה את מלוא הפוטציאל שלכם

ככה תהיו מסופקים ומאושרים הרבה יותר.

9 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול