קידום בקריירה – הצד השני של המטבע

האם חשוב לכם להתקדם בקריירה ולא יודעים איך לעשות זאת?

רוצים לצאת מהתקיעות בתחום העיסוק ולאפשר לעצמכם להגיע להגשמה, מימוש וסיפוק? זאת ההזדמנות שלכם לקבל נקודת מבט חדשה על הדברים.

כמאמנת קריירה לא פעם אני שומעת את המשפטים הבאים: "למה לא מקדמים אותי?" אני עובד כל כך קשה ומשקיע ולא רואים את זה","השכר שלו גבוה יותר, למרות שהוא פחות זמן בחברה", "אחרים מקבלים ואני לא", "הוא עובד פחות זמן ממני ומקבל פרויקטים הרבה יותר מעניינים וזה לא הוגן", "מאוד קשה להתקדם בארגון שלי …". נשמע מוכר?

ואז באה מסכת התרוצים והסיבות ההגיוניות:" זה בגלל שאני אמא ולא יכולה להשקיע את אותן השעות כמו אחרים", "הבוס שלי פשוט לא אוהב אותי או לא מעריך אותי","זה בגלל שאחרים יודעים להתחנף אל הבוס ואני לא כזה", "אין מה לעשות, ככה זה עובד אצלינו – העיקר שיש לי מקום עבודה נוח", "הכל שם פוליטיקות", "כרגע אין תקן", " אין לי מספיק ניסיון, ידע" וכד'.

וזה מדהים כמה אנשים מוכשרים, שיודעים לעשות את העבודה בצורה מקצועית, עדיין תקועים במקום הזה.

מה שרוב האנשים, מפספסים זה את ההבנה של מה באמת צריך כדי להתקדם. ולא רק מבחינה מקצועית או לתפקיד בכיר יותר, אלא בכל דבר בחיים – להתקדם, להתפתח ולצמוח כבן-אדם.

כשמדובר בקידום מקצועי, בד"כ אנשים חושבים על הדברים הברורים מאליהם: אני אעבוד קשה, אתן שעות בעבודה, אוכיח את עצמי, אתמקצע ואז יראו אותי, יעריכו את התרומה שלי ויקדמו אותי. וזה נכון בחלק מהמקרים. אך זה רק צד אחד של המטבע. הצד שמונח עם הפנים כלפי מעלה ודווקא אותו רואים.

תשאלו את עצמכם מה זה אומר "קידום"? הרי כשאנחנו מתקדמים לתפקידים מעניינים יותר בד"כ רמת קבלת החלטות, מעורבות ובעיקר יכולת ומעגל ההשפעה שלנו עולים ומתרחבים. וככל שהתפקיד בכיר יותר אנחנו יכולים להשפיע על יותר אנשים.

רמת השפעה הבסיסית ביותר היא השפעה על עצמינו. לכן, מה שנמצא בבסיס של כל תהליך צמיחה וקידום היא היכולת להשפיע על דפוסי חשיבה, מצבי רוח והתנהגות של עצמינו בעזרת היכולת שלנו לתקשר. ואנחנו כל הזמן עושים את זה – משפיעים על עצמינו או מתקשרים עם עצמינו. חלקינו בצורה מודעת ומתוך בחירה וחלקינו בצורה אוטומטית. תסתכלו מסביבכם, רוב האנשים המצליחים או אנשים שנמצאים בעמדות מפתח וזוכים להערכה והצלחה הם אנשים מאוד תקשורתיים. תקשורתיים לא אומר שהם כל הזמן מדברים, אלא שהם יודעים להקשיב, לקלוט, לעבד את המידע ולהעביר מסר ברור ואפקטיבי לאנשים בסביבתם.

כדי להיות מסוגלים להשפיע על אנשים ולתקשר איתם בצורה אפקטיבית, קודם כל כדאי ללמוד אותם ולהבין כיצד עובדת התפיסה שלהם. איך הם מתנהגים, למה הם אומרים ועושים את מה שהם אומרים ועושים, מה גורם להם לפעול, מה מניע אותם ומה מונע מהם לפעול וכד'.

ואם אתם רוצים להתקדם בכל תחום בחיים ובוודאי בתחום המקצועי, כדאי להתחיל מהאדם החשוב ביותר – זה שאתם מתקשרים איתו הכי הרבה – עצמכם, הנפלאים והמדהימים.

שלב ראשון בכל תהליך של קידום וצמיחה היא היכולת להתעורר ולהבין שאולי יש צד נוסף או שטח עיוור שמתפספס ודווקא שם אם תשנו תוכלו להתקדם ולצמוח.

אז תהפכו את המטבע ותאירו גם על הצד השני שלו עבור עצמיכם.

מזמינה אתכם לבדוק מה ההשפעה שלכם על עצמכם. עד כמה אתם פועלים מתוך הגורם שבדבר, זה שהשליטה נמצאת בידו, או האם אתם נגררים עם הנסיבות, תולים את עתידכם באנשים אחרים ומעניקים להם את ההשפעה על חייכם? האם אתם שולטים במצבי רוח ודפוסי חשיבה שלכם או מאפשרים לנסיבות ואנשים אחרים להשפיע עליהם? האם אתם יודעים לשאול את עצמכם שאלות שיעוררו בכם יצירתיות, סקרנות, מוטיבציה ועשיה או שאתם נעלבים, מאשימים, מתרצים ובעיקר מרגישים חסרי אונים, מתוסכלים ומאוכזבים?

דרך פרקטית לעשות את זה: קחו פרק זמן של שבוע – שבועיים ובמהלך התקופה הזאת תרשמו סיטואציות שאתם נתקלים בהם בעבודה, איך אתם מגיבים, מה אתם אומרים לעצמיכם ולאחרים (תרשמו בקצרה את המשפטים שעולים לכם בראש),מה ההרגשה שמתלווה לזה ומה הפעולה שנוצרת בעקבות זה. רוב הסיכוים, שכבר אחרי כמה ימים ראשונים תוכלו לזהות תבניות חשיבה והתנהגות שחוזרות על עצמן, ולבחון האם אלו דברים שמקדמים אתכם או משאירים אתכם תקועים.

ותזכרו ששינוי, קידום וצמיחה מתחילים בערנות!

בהצלחה!7 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול